Lista aktualności Lista aktualności

Pomagamy ptakom przetrwać zimę

Zima, to szczególnie trudny okres dla ptaków. Jak co roku, ramach realizowanych zajęć edukacyjnych, dokarmialiśmy ptaki wraz z Przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego w Drawnie.

W ciężkich, zimowych warunkach, utrudnione jest zdobywanie pożywienia. Znajduje się pod grubą pokrywą śniegu albo jest zamarznięte. Dlatego akcję dokarmiania zaczęliśmy pod koniec grudnia. Karmę rozwiesiliśmy w karmnikach albo na drzewach na terenie przedszkola. W miarę upływu czasu dzieci uzupełniały szybko znikające zapasy.  Obserwowanie przez okna umożliwiało zdobywanie wiedzy na temat wybranych gatunków ptaków oraz dało wiele radości.

Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadamiały sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Zajęcia były doskonałą okazją do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Leśnicy z Nadleśnictwa Drawno również systematycznie wykładają w lasach specjalną karmę dla ptaków. Jest to specjalnie przygotowana mieszanka tłuszczowo-nasienna, w skład której wchodzą między innymi: ziarna zbóż, pestki roślin oleistych oraz tłuszcze zwierzęce. Odbywa się to w ramach działań z zakresu ochrony lasu i przyrody.

Dokarmianie ptaków żyjących, zarówno w lesie jak i za naszym oknem przyniesie nam wiele korzyści. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem.

W Polsce gniazduje wiele gatunków ptaków. Większość z nich jest objęta ochroną, podobnie jak ich miejsca lęgowe.

/Tekst: Ilona Herba/

/Zdjęcia: Ilona Herba/