Asset Publisher
Bezpiecznie w lesie
Bezpiecznie w lesie
Witamy w Nadleśnictwie Drawno!
Zapoznaj się z naszą ofertą turystyczną i ciesz się aktywny wypoczynkiem.
Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo!
Las to złożony ekosystem, miejsce życia wielu organizmów.
Nie zapominajmy o tym, że nie tylko my z niego korzystamy.
Zanim ruszysz na niezapomnianą wyprawę, odpowiednio się do niej przygotuj.
Bezwzględnie zapoznaj się z naszym dekalogiem bezpiecznego wypoczynku.
Potencjalne zagrożenia występujące w lesie
1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. W trosce o ochronę przyrody, leśnicy pozostawiają drzewa dziuplaste, będące domem nie tylko dla ptaków, ale także grzybów i owadów. Wyznacza się także tak zwane ekosystemy referencyjne, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami. To miejsca w których nie prowadzi się żadnych zabiegów. Z czasem rosnące tam drzewa przewracają się, a drewno pozostawia się do naturalnego rozkładu. Drzewa z suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów często są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić. Te które stanowią zagrożenie dla człowieka, staramy się na bieżąco usuwać. Mimo tego, nie podchodź do drzew osłabionych oraz nie zatrzymuj się w ich pobliżu. Jeżeli widzisz drzewo niebezpieczne przy szlaku, bądź na terenie innego obiektu turystycznego natychmiast opuść to miejsce i skontaktuj się z nami. Jeżeli poruszasz się drogą, wzdłuż terenów leśnych, zawsze dostosuj prędkość do warunków jazdy. Unikaj podróży podczas gwałtownych wiatrów, burz, ulew. W takich warunkach, niektóre drzewa choć pozornie zdrowe, mogą się przewracać lub obłamywać.
2. Nierówny teren. Zróżnicowane ukształtowanie terenu to piękny element krajobrazu. Nie należy jednak zapominać, że las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza, zwłaszcza w pobliżu rzek. Idąc, zwracaj uwagę na nierówności terenu. Nie podchodź zbyt blisko do stromych zboczy.
3. Bagna, rzeki, jeziora, cieki i zbiorniki wodne. Woda to wyjątkowy element środowiska przyrodniczego. W połączeniu z lasem, tworzy specyficzny mikroklimat, który zachęca nas do wypoczynku. Nie należy zapominać, że woda to żywioł. Jeziora śródleśne, bagna, cieki wodne to nie są miejsca do kąpieli, nie podlegają badaniom sanitarnym. Punkty czerpania wody nie są otwartymi plażami, zostały wyznaczone do celów ochrony przeciwpożarowej. Nie korzystaj z nieoznakowanych pomostów, kładek w złym stanie technicznym. Przebywając nad wodą pamiętaj, że nie zawsze znamy głębokość jeziora czy rzeki. Brawurowe skoki do wody, czy wyczynowe pływanie wypróbuj na basenie sportowym. Idąc brzegiem, zwracaj uwagę na nierówności terenu, zachowaj bezpieczny dystans od wody.
4. Drogi leśne. Zgodnie z Ustawą o lasach, ruch pojazdem silnikowym po drogach leśnych jest niedozwolony. Stawmy temu czoła! Bądź eko i ciesz się spacerem! Z całą pewnością, zrobisz coś dobrego dla swojego zdrowia i przyrody. Niektóre drogi leśne zostały udostępnione do ruchu publicznego, są wówczas oznakowane stosownymi znakami (patrz Regulamin korzystania z leśnych dróg w zakładce Informacje). Pamiętaj jednak, że nie jesteś ich jedynym użytkownikiem. Korzystają z nich zarówno pracownicy Służby Leśnej, czy też wykonawcy realizujący zadania z zakresu gospodarki leśnej. Mogą używać pojazdów, sprzętów, które poruszają się po drogach leśnych. Zwróć na nie szczególną uwagę! Jeśli poruszasz się samochodem, zawsze dostosuj prędkość do warunków jazdy. Po drogach leśnych, mogą poruszać się służby ratunkowe (np. podczas pożaru), a także osoby niepełnosprawne, ale tylko pojazdem dostosowanym do ich potrzeb. W trakcie spaceru szlakiem pieszym z pewnością możesz spotkać innych turystów. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów. Na terenie Nadleśnictwa Drawno wyznaczono także szlaki do jazdy konnej. Pamiętaj, że możesz spotkać zwierzęta na swojej drodze. Drogi mają różną nawierzchnię, czasem składają się z ostrego tłucznia, spotykane są koleiny i dziury. Nie spiesz się, idź powoli, staraj się poruszać po wyznaczonych szlakach.
5. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Szanujmy pracę leśników, wykonujemy ją także dla Ciebie! Miejsca, w których wykonuje się zabiegi gospodarcze są objęte zakazem wstępu. Zawsze są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach. Jeżeli widzisz, że wykonywane są zabiegi gospodarcze, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych, zmień swoją trasę podróży. Alternatywa może okazać się dużo ciekawsza. Po zakończeniu prac, z pewnością uda Ci się wrócić do celu swojej podróży.
6. Polowania indywidualne i zbiorowe regulujące liczebność zwierzyny. To ważny element gospodarki leśnej. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Terminy polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin. Obszary ostoi zwierząt oznakowane są specjalnymi tablicami. Omijaj te miejsca, każdy zasługuje na odrobinę spokoju i prywatności.
7. Fauna i flora mogą być niebezpieczne. Nikt z nas nie lubi, gdy ktoś narusza naszą przestrzeń osobistą. Szanujmy siebie nawzajem! Szanujmy także zwierzęta, których domem jest las. Wystraszone, potrafią być agresywne. Mogą także przenosić choroby (m.in. wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów, może wywoływać groźne reakcje alergiczne. Uważaj na kleszcze. Chroń swoje ciało odpowiednim ubraniem, możesz skorzystać z płynów odstraszających. Po powrocie sprawdź, czy nie zabrałeś ze sobą kleszczy. Nie niszcz roślin i grzybów, mogą być chronione lub stanowić dom dla innych organizmów. Nie zbieraj niczego, czego nie znasz. Niektóre gatunki roślin i grzybów mogą być trujące lub toksyczne. Możesz nawet się poparzyć. Nie zapomnij zatem o odpowiednim ubiorze. Podczas wypoczynku w lesie postaw na komfort i wygodę! Odpowiednie buty, przeciwdeszczowa kurtka, czapka to podstawa.
8. Niekorzystna pogoda. Nie zawsze pogoda sprzyja wyprawom do lasu. Latem fala upałów, susza i niska wilgotność powietrza mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Gdy jest gorąco, nawet drobny wysiłek fizyczny może doprowadzić do omdlenia. Burza, silny wiatr, ulewny deszcz to także nie są warunki do bezpiecznej wyprawy do lasu. Zimą zalegający na drzewach śnieg może powodować ich złamanie, a oblodzone drogi zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Uszanuj sygnały jakie wysyła Ci przyroda. Pozostań w domu, gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Może będzie to czas na „ładowanie akumulatorów”. Zadbaj o swoje zdrowie, a także zdrowie innych.
9. Przedmioty obce w lesie. Nie zapominaj o historii! Wiele działań wojennych toczyło się właśnie na terenie lasów. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich znalezienia, należy bezwzględnie się do nich nie zbliżać i natychmiast powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu. Niestety, nie wszyscy okazują wrażliwość na cierpienie zwierząt. Kłusownicy potrafią pozostawić wnyki lub sidła. Jeżeli zaobserwujesz takie urządzenia, nie dotykaj ich, może stać Ci się krzywda. Natychmiast skontaktuj się z nami, postaramy się jak najszybciej zabrać je z lasu.
10. Zawsze miej ze sobą wodę i telefon! Korzystaj z miejsc, które dobrze znasz. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę lub aplikacje mapowe. Przydatna może okazać się aplikacja „mBDL”. Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu. Gdy się zgubisz, nie panikuj. Postaraj się znaleźć punkt charakterystyczny (miejsce postoju, biwakowania) i zadzwoń po pomoc. Jeżeli miejsce okazuje się dosyć nietypowe, spokojnie! Odszukaj słupek oddziałowy (czterostronny kamień z cyframi). Znajduje się w południowo-zachodniej części każdego leśnego oddziału. Wówczas wezwij pomoc. Warto zabrać ze sobą także coś do zjedzenia. Po zakończonej wyprawie zabierz ze sobą śmieci. Pozostawione plastikowe opakowania nie tylko nie pasują do lasu, ale także mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt. Skoro byłeś na tyle silny by zabrać ze sobą pełną butelkę, zabierz także pustą. Śmieci możesz wyrzucić jedynie do koszy znajdujących się na terenie miejsc udostępnionych. Pamiętaj także, że ogień możesz rozpalać tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
Link do aplikacji mBDL:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US
Regulamin korzystania z obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdziesz także w osobnej
zakładce. Koniecznie się z nim zapoznaj!
Jeżeli na wyprawę zabierasz ze sobą dzieci, pamiętaj, że jesteś za nie odpowiedzialny.
Pies może okazać się także fantastycznym towarzyszem podróży, ale pamiętaj,
musi być na smyczy. Przecież nie chcemy, by stała mu się krzywda.
Zwracaj uwagę na swoje rzeczy. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek
szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.
Od teraz jesteś całkowicie świadomy występujących zagrożeń.
W lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.