Asset Publisher
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Czym są tak zwane lasy niepaństwowe?
To wszystkie grunty leśne niestanowiące własności Skarbu Państwa. Są w posiadaniu prywatnych właścicieli, spółek, wspólnot, stowarzyszeń, gmin itp.
Struktura własności lasów w Polsce w 2022 roku [%]
Kto sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi?
Zgodnie z zapisem art. 5 Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku nadzór nad gospodarką leśną w lasach, które nie stanowią własności Skarbu Państwa sprawuje starosta. Starosta może w drodze porozumienia, powierzyć prowadzenie nadzoru, nadleśniczemu. Starosta Choszczeński powierza nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawno, na podstawie Porozumienia nr 5/2020 z dnia 1 stycznia 2020 r. Powierzchnia lasów niepaństwowych na terenie naszej jednostki wynosi około 139 hektarów.
Jak prowadzona jest gospodarka leśna w lasach niepaństwowych?
Lasy wszelkiej własności (zarówno Lasy Państwowe jak i niepaństwowe) funkcjonują w oparciu o ustawę z 28 września 1991 roku o lasach. Gospodarkę leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa prowadzi się na podstawie uproszczonych planów urządzenia lasu lub inwentaryzacji stanu lasu. Plany te są sporządzane na zlecenie starosty. Dokument opisuje las oraz określa zadania, które powinny być w nim wykonanie. Uproszczone plany urządzenia lasu sporządzane są na okres 10 lat. W lasach, dla których nie ma opracowanych takich planów, zadania niezbędne do wykonania ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
Jakie prace wykonywane są w lasach niepaństwowych?
Potrzeba wykonania danego zabiegu wynika ze stanu na gruncie. Prace z zakresu ochrony lasu, hodowli, pielęgnowania drzewostanów są wskazane w uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji administracyjnej. Podobnie jak w Lasach Państwowych, drewno pozyskane w lasach niepaństwowych, podlega ocechowaniu. Cechowania drewna to umieszczenie specjalnego znaku graficznego na pozyskanym drewnie. Plakietka umożliwia identyfikację drewna (miąższość, gatunek, rodzaj sortymentu) oraz potwierdza prawidłowość jego pozyskania. Pozyskane drewno otrzymuje świadectwo legalności, stanowiące potwierdzenie, że właściciel pozyskał drewno zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o lasach.
Jestem rolnikiem, czy chcąc zalesić mój grunt mogę uzyskać dofinansowanie?
Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, mogą posadzić na nich las i uzyskać na ten cel dofinansowanie. Szczegółowe warunki przyznawania pomocy określa Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – czyli dawniej PROW. Bardzo ważnym dokumentem, który trzeba posiadać, aby posadzić las, jest plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych. Grunt musi spełniać odpowiednie kryteria: m.in. powierzchniowe, ochronne, mieć uregulowany stan prawny. Więcej dowiesz się na stronie Ministerstwa i Rozwoju Wsi.
Osobą odpowiedzialną za prowadzenie spraw związanych z lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa w Nadleśnictwie Drawno jest Ilona Herba – Leśniczy ds. szkółkarstwa (numer telefonu 694 457 226).